ویژگی های دستگاه تاریخ زن حرارتی

تاریخ زن

هر مشتری برای خرید محصولات مورد نیاز خود به اطلاعات درج شده بر روی آن دقت می کند. اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضا، قیمت و … برای محصولی از اهمیت بالایی برخوردار است البته اگر محصول مورد نظر جزء مواد غذایی، نوشیدنی، دارویی، آرایشی و بهداشتی باشد دانستن این اطلاعات اهمیت بیشتری خواهد داشت. برای درج این اطلاعات بر روی محصلات مختلف، از دستگاه تاریخ زن استفاده می شود. یکی از انواع این دستگاه، تاریخ زن حرارتی می باشد که در این مقاله سعی در معرفی آن داریم.

 دستگاه تاریخ زن حرارتی چیست؟

دستگاه تاریخ زن حرارتی در قسمت برنجی خود المنت دارد و برای چاپ اطلاعات، از جوهر اسفنجی و یا ریبون استفاده می کند. برای چاپ حروف و اعداد به کمک این دستگاه، باید حروف با سطح مورد نظر در تماس باشد به همین دلیل برای چاپ بر روی سطوحی مانند شیشه و درب قوطی نمی توان از این دستگاه استفاده کرد.

حروف تاریخ زن حرارتی از جنس برنج هستند. برنج آلیاژی از دو فلز روی و مس است و تبادل حرارتی آن بالا می باشد و عملیات چاپ را با کیفیت بالا بر روی محصول انجام می دهد.

کاربرد دستگاه تاریخ زن حرارتی برای چه سطوحی است؟

از دستگاه تاریخ زن حرارتی می توان برای چاپ بر روی انواع سطوح نفوذ پذیر و نفوذ ناپذیر استفاده کرد.

از سطوح نفوذ پذیر می توان موارد زیر را نام برد:

 • کارتن
 • کاغذ
 • مقوا
 • پارچه

از سطوح نفوذ ناپذیر نیز می توان به این موارد اشاره کرد:

 • پلاستیک
 • چرم
 • فویل یا ورق آلومینیوم نازک
 • تلق

چه نوع جوهری در دستگاه تاریخ زن استفاده می شود؟

دستگاه تاریخ زن انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها جوهر مخصوص خود را استفاده می کند. جوهر هایی که این دستگاه مورد استفاده قرار می دهد دو نوع دارد: جوهر جامد و ریبون.

جوهر جامد

در دستگاه تاریخ زن به عنوان یکی از اجزاء دسته بندی  از جوهر جامد استفاده می شود مانند دستگاه دوخت ریلی. دستگاه تاریخ زن اتوماتیک نیز برای چاپ اطلاعات از جوهر جامد یا اسفنجی استفاده می کند.

ریبون

در دستگاه تاریخ زن دستی و نیمه اتوماتیک از ریبون استفاده می شود. ریبون در انواع مختلف و رنگ های متنوعی وجود دارد. معمولا ریبون به رنگ های مشکی، سفید، طلایی، آبی، قرمز در بازار وجود دارد.

در چه صنایعی از دستگاه تاریخ زن استفاده می شود؟

امروزه استفاده از دستگاه تاریخ زن کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. استفاده از این دستگاه و درج اطلاعات لازم بر روی محصولات به منظور فروش بیشتر آن ها نیست بلکه برای بالا بردن کیفیت و اخذ استاندارد های لازم، مورد استفاده قرار می گیرد چون دانستن اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضا، قیمت و … برای خرید محصول الزامی است و در این صورت است که مشتری به آن اعتماد کرده و خرید خود را انجام می دهد.

از ان دستگاه برای درج اطلاعات بر روی محصولات مختلف استفاده می شود و در صنایع مختلفی کاربرد دارد از جمله: صنایع مواد غذایی و نوشیدنی، مواد دارویی، مواد آرایشی و بهداشتی، مواد پلاستیکی و …

 انواع دستگاه تاریخ زن حرارتی

دستگاه تاریخ زن حرارتی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند و قابلیت های خاص خود را دارند. از انواع این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه تاریخ زن دستی
 • دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک یا پدالی
 • دستگاه تاریخ زن اتوماتیک

دستگاه تاریخ زن دستی

یکی از انواع دستگاه های تاریخ زن حرارتی، نوع دستی آن است. از این دستگاه برای چاپ اطلاعات با حروف برنجی برجسته و ریبون رنگی بر روی سطوحی مانند مقوا، کاغذ، آلومینیوم و … استفاده کرد. روشن است که این دستگاه قیمت کمتر و مناسب تری نسبت به سایر دستگاه های تاریخ زن دارد. سرعت این دستگاه و قابلیت آن نیز نسبت به انواع دیگر این دستگاه پایین تر می باشد. به همین دلیل برای کارگاه های کوچک و یا مواردی که تعداد محصولات کم است می توان از آن استفاده کرد.

دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک یا پدالی

دستگاه تاریخ زن پدالی برای آن که سرعت چاپ را بالا ببرد از پدال استفاده می کند یعنی برای چاپ اطلاعات اپراتور مورد نظر پدال را فشار داده و اطلاعات بر روی سطح مورد نظر چاپ می شود. البته می توان از حالت خودکار این دستگاه استفاده کرد به این منظور که بدون نیاز به اپراتور و پدال، هر چند ثانیه یک بار دستگاه به صورت خودکار، اطلاعات را چاپ نماید. سرعت چاپ این دستگاه بالا تر از دستگاه تاریخ زن دستی می باشد و فونت درشت تری دارد.

دستگاه تاریخ زن اتوماتیک

بهترین نوع دستگاه تاریخ زن از نظر کارایی و کیفیت چاپ، دستگاه تاریخ زن اتوماتیک می باشد. در این دستگاه به جای ریبون از جوهر اسفنجی و جامد استفاده می شود و در دقیقه حدود ۱۲۰ چاپ را انجام می دهد. از دیگر ویژگی های این دستگاه داشتن شمارنده دیجیتال و بدنه استیل می باشد و همین امر باعث شده است که طرفداران زیادی داشته باشد. با دستگاه تاریخ زن اتوماتیک امکان چاپ در چهار سطر به دو زبان فارسی و انگلیسی وجود دارد.

در هنگام خرید دستگاه تاریخ زن به این موارد توجه کنید

چاپ چند خطی

با توجه به نیازی که دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که اطلاعات در چند سطر باید چاپ شوند. حداقل سطری که این دستگاه می تواند بزند دو سطر و حداکثر چهار سطر می باشد.

 سالم بودن قطعات دستگاه

قطعات دستگاه را بررسی کنید. قسمت برنجی آن را نیز مورد بررسی قرار دهید. برای آن که از سلامت آن مطمئن شوید به نمونه چاپ دستگاه تاریخ زن مورد نظر توجه داشته باشید.

گارانتی دستگاه

گارانتی و خدمات پس از فروش برای دستگاه تاریخ زن می تواند مزیت خیلی خوبی باشد.

قیمت دستگاه

سعی کنید مطابق نیازتان خرید کنید زیرا اینگونه می توانید بهترین دستگاه با کیفیت عالی داشته باشید تا نیاز روزانه شما رفع شود. هر دستگاه تاریخ زن، ویژگی ها و آپشن های خاص خود را دارد. اگر به نیاز خود توجه داشته باشید، داشتن آپشن های زیاد دستگاه شما را به خرید آن وسوسه نخواهد کرد.

با توجه به ویژگی هایی که از دستگاه تاریخ زن حرارتی برشمردیم، امیدواریم بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.